Obsługa gramofonu wymaga od użytkownika posiadania kilku elementów, które już na pierwszy rzut oka wydają się koniecznymi. Nie mówimy tutaj o częściach zamiennych, choć zestaw wymiennych igieł gramofonowych przez wiele lat był składowany w każdym z naszych domów.

Mamy tutaj na myśli akcesoria gramofonowe, będące dodatkami, poprawiającymi zarówno wygodę obsługi całości, jak i jakość dźwięku. Akcesoria gramofonowe to różnego rodzaju sprzęt pozwalający na oczyszczenie płyty winylowej ze śladów naszych rąk oraz zewnętrznych zanieczyszczeń, które to będą przeszkadzały w prawidłowym odtwarzaniu dźwięku.

To gąbki, płyny a także szczotki, których zadaniem jest pomoc w utrzymaniu czystości naszych winyli. Także i wymienne ramię czyszczące wychodzi nam naprzeciw, w sposób skuteczny wykonując powierzone mu zadania.

Jednakże nie zapominajmy, że akcesoria gramofonowe to także wszelkiego rodzaju przedwzmacniacze, wzmacniacze właściwe oraz inne elementy wspomagające uzyskiwanie idealnego dźwięku. Jeżeli naszym celem jest uzyskanie jak najlepszej jakości odbieranej muzyki, muzyki pochodzącej z winylowych płyt, musimy pomyśleć także o wspomnianych akcesoriach gramofonowych.

To one stanowią dopełnienie całości i to one pozwalają na posiadanie pełnego pakietu, pakietu sprzętu nowoczesnego i bardzo dobrego. Czy za akcesoria gramofonowe możemy uważać stelaże do przechowywania płyt? Zapewne większość z nas odpowie na to pytanie twierdząco, bo przecież płyta, a zarazem miejsce jej przechowywania jest także ważnym i stanowi jeden z elementów całości.