Mówi się często, że „muzykę mamy we krwi”. Sformułowanie po części prawdziwe jednakże nie jednoznaczne. Na pewno mamy w sobie miłość do muzyki, jednakże nie zawsze ma ona związek z posiadanymi umiejętnościami i słuchem muzycznym.

Jednakże bardzo lubimy śpiewać, obojętnie zresztą jak nam to wychodzi. Osoby wykazujące szczególne zdolności wokalne, starające się je wykorzystywać lub też kształcić i kształtować, bardzo często, prędzej czy później, spotykają się z mikrofonem. Stają naprzeciw tego sprzętu i próbują się z nim zmierzyć.

Nie zawsze początki są łatwe i związek tych dwóch elementów jest właściwy. Dopiero z czasem zaczynają oni ze sobą współgrać. Wtedy właśnie okazuje się, że mikrofon mikrofonowi nie jest równy.

Że także w obrębie tego sprzętu są egzemplarze lepsze i gorsze. Takie, dzięki którym wydobywamy feerię barw dźwiękowych i takie, które spłaszczają i je ograniczają. Jednym z mikrofonów jest mikrofon pojemnościowy.

Jego przeznaczeniem jest przede wszystkim uczestnictwo w nagrywaniu wokalu. Jest on bardzo czułym i bardzo dobrze przenoszącym częstotliwości. Jest to bardzo doceniana cecha mikrofonów pojemnościowych.

Jednakże osoby wyposażone w głos bardzo dynamiczny, śpiewający agresywną muzykę preferują czasami inne jego rodzaje. Ze względu na fakt tak dużej czułości mikrofonu pojemnościowego zawsze należy pamiętać, iż musi być on stosowany w pomieszczeniach o bardzo dobrej akustyce, gdyż każdy odbity dźwięk wraca i jest przez niego wychwytywany, co wpływa na słaby efekt końcowy.