Możemy zauważyć, szczególnie w ostatnich czasach, że gramofony przeżywają swoją drugą młodość. Zostają zauważone i doceniane przez coraz większą rzeszę ludzi, a co za tym idzie zwiększa się ilość nabywców tego sprzętu.

Zakup samego gramofonu jest pewnego rodzaju wydatkiem, wydatkiem dla jednych dużym dla innych zapewne nie. Jednakże każdy z potencjalnych posiadaczy tego rodzaju sprzętu, musi zdawać sobie sprawę, iż jednorazowy zakup gramofonu nie jest ostatnim wydatkiem, jaki ponieść musimy w przypadku kompletowania tego rodzaju sprzętu.

Aby jego funkcjonowanie było prawidłowym, a my moglibyśmy cieszyć się jego wszystkimi walorami, musimy stać się posiadaczami jeszcze jednego elementu. Jest nim przedwzmacniacz gramofonowy.

Cóż to takiego? Przedwzmacniacz gramofonowy, to element niezbędny w przypadku pełnej współpracy wzmacniacza oraz gramofonu analogowego. Przedwzmacniacz gramofonowy to dodatkowy osprzęt, którego zakup jest koniecznym w sytuacji, gdy nasz gramofon, a także i wzmacniacz, nie zostały wyposażone w wyjście gramofonowe.

Spełnia on wtedy bardzo ważną funkcję, a mianowicie wyrównuje charakterystykę, zgodnie krzywą RIAA, czyli krzywą korekcji. Krzywa korekcji RIAA jest standardowo używana w przypadku winylowych płyt i ich odtwarzania.

Urządzenie zwane przedwzmacniaczem gramofonowym znajduje się w ofercie specjalistycznych sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i tych, które działają na łączach internetowych.