Jak już zostało wspomniane, muzyka płynąca z winylowych płyt jest coraz bardziej doceniana nie tylko w aspekcie sentymentalnej podróży, ale także i jakości odtwarzanego dźwięku. Coraz więcej ludzi powraca do tego sposobu odtwarzania muzycznych nagrań, pozwalając sobie na zupełnie inne z nimi obcowanie. Gramofony przeżywają swoją „drugą młodość” stając się popularnym sprzętem audio. Jednym z ważniejszych elementów gramofonów, który to element decyduje o jakości dźwięku pochodzącego z winylowej płyty, jest element zwany „wkładką gramofonową”.

To podlegająca wymianie część gramofonu, której jakość jest niezwykle ważna. Tak naprawdę na rynku dostępne mamy dwa rodzaje gramofonowych wkładek. Są to:

  • wkładki magnetoelektryczne MC,
  • wkładki elektromagnetyczne MM.

Ta druga grupa wkładek jest częściej wybieraną, przede wszystkim ze względu na jej cenę, ale także i dlatego, że daje możliwość swobodnej wymiany igły, która jest produktem zużywającym się.

Natomiast wkładki gramofonowe magnetoelektryczne MC, będące droższymi, są jednocześnie produktami zapewniającymi lepszą jakość dźwięku. Cena bez wątpienia jest adekwatna do jakości, dzięki temu wkładki gramofonowe MC bronią się same Użytkownicy gramofonów korzystają z najróżniejszych opcji, opcji adekwatnych do własnych możliwości finansowych. Wybierają produkty jak najbardziej zbliżone do idealnych, będących w ich zasięgu cenowym. Zarówno wkładki gramofonowe MM jak i MC z wbudowaną igłą o szlifie stożkowym, liniowym lub eliptycznym, mają swoich zwolenników.

Ważnym jest, aby uzyskiwany dzięki nim dźwięk, był da naszego ucha miłym i prawdziwym.